Merkez Laboratuvarı

 

Laboratuvarımız 1973 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kuruluşu ile birlikte eski numune hastanesinde hizmet vermeye başlamıştır. Klinik laboratuvar hizmetleri 1987 yılına kadar Biyokimya ve Mikrobiyoloji ABD’na bağlı olarak sürdürülmüştür.

Tıp Fakültesi hastanesinin 1987 yılı itibariyle Balcalı Hastanesi’ne taşınmasıyla birlikte klinik laboratuvar hizmetleri merkez laboratuvarı adı altında, anabilim dallarından bağımsız,  hastane başhekimliğe bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Laboratuvarımız 2006 yılında ilk kez JCI (Joint Commission International) tarafından akredite edilmiştir. Türkiye’de ilk akredite edilen üniversite hastanesi laboratuvarıdır. Halen akreditasyon standartlarında hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Merkez Laboratuvarı, laboratuvar direktörü tarafından yönetilmektedir. Biyokimya, Mikrobiyoloji, Seroloji-İmmünoloji birim yöneticileri ayrıca belirlenmiş olup, laboratuvar direktörüne bağlı olarak çalışmaktadır. Laboratuvar direktörü, hastane başhekimliğine bağlı olup; laboratuvarımız bünyesinde 6 öğretim üyesi, 2 idari personel, 16 hemşire, 67 teknisyen, 2 tıbbi sekreter, 13 kayıt elemanı, 5 yardımcı eleman, 1 depo sorumlusu, 3 temizlik elemanı olmak üzere toplam 117 kişi görev yapmaktadır. 

Hastanenin zemin katında yer alan laboratuvarın ana bölümü,  tüm analizlerin yapıldığı çalışma alanını oluşturmaktadır. Zemin kat altında yer alan “kayıt ve kan alma birimi” ise laboratuvarımıza baş vuran tüm hastaların örneklerinin alındığı bölümü oluşturmaktadır.

Vizyonumuz

       Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi - Merkez Laboratuvarı; Dünya ile entegre, gelecekte eşdeğer kurumlara referans olacak, ülkemizin örnek referans laboratuvarı olarak kabul gören, uluslararası laboratuvarlar düzeyinde, dinamik, yenilikçi, araştırmacı, dünya çapında tanınan, bilinen, güvenilen ve örnek alınan bir laboratuvar olmayı başaracaktır.

 

Misyonumuz

  Biz, sağlık hizmet sektöründe klinik laboratuvar hizmeti sunumu ve eğitim faaliyetlerinde,

• Hastaların tanı ve tedavilerinin takibinde kaliteli, güvenilir, ispat edilebilir, hızlı ve doğru klinik laboratuvar hizmetini sunmak

• Sürekli kaliteli sağlık hizmeti sunulmasına katkıda bulunmak

• Bilimsel gerçeklerle çalışmak

• Mevcut teknik donanımızla çağın gelişmelerini yakından takip etmek ve dünya standartlarında bir laboratuvar olmak 

• Hastanemizin ve bölgemizdeki hekim ve sağlık kurumlarının laboratuvar gereksinimini karşılamak 

• Diğer kliniklerle birlikte çeşitli tez ve makaleler için bilimsel çalışmalar yapmak

• Hasta haklarına saygılı, onlara değer veren sevgi ve saygıya dayalı güler yüzlü bir laboratuvar hizmetini sunmak için varız.

 

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Merkez Laboratuvarı Direktörü:             Prof. Dr. Tamer C.İNAL                                 3269

Biyokimya Birimi Sorumlusu:                  Prof. Dr. Tamer C.İNAL                                 3269

Merkez Lab. Kalite Yönetim Sor:            Prof. Dr. Özlem GÖRÜROĞLU ÖZTÜRK     3269

Mikrobiyoloji Birimi Sorumlusu:             Doç.Dr. Filiz KİBAR                                        3296

Seroloji – İmmünoloji Birimi Sor:           Prof. Dr. Salih ÇETİNER                                  3269

Biyokimya Birimi Öğr.Gör.                      Uz.Dr. Gülçin DAĞLIOĞLU                            3295

Şef. Teknisyen                                           Mehmet Ali SARI                                           3297