Bülten

...

Türkiye'de ilk uygulanan Koronavirüs aşısı Çukurova Bölgesinde de Balcalı Hastanesinde ilk kez uygulandı

Türkiye'de ilk uygulanan Koronavirüs aşısı Çukurova Bölgesinde de Balcalı Hastanesinde ilk kez uygulandı

 

BİR SÜREDİR TÜRKİYE’DE İNSAN ÜZERİNDE DEVAM EDEN COVİD-19 DENEME AŞISI BALCALI’DA DA İLK OLARAK GÖNÜLLÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANMAYA BAŞLANDI

ÇİN İLE ORTAK YÜRÜTÜLEN COVİD-19 AŞISININ İNSAN ÜZERİNDE AŞILAMA ÇALIŞMASININ ÇUKUROVA BÖLGESİ’N DEKİ İLK UYGULAMASI BALCALI HASTANESİNDE BAŞLADI 

Çin'de Ocak ayından bu yana 100'den fazla bilim insanının üzerinde çalıştığı Koronavirüs aşısında nihayet son aşamaya ulaşılmıştı. Dünya Sağlık Örgütü'nün 3 Eylül tarihli açıklamasına göre Koronavirüs aşı adayları içerisinde şu anda dünyada 8 firma Faz 3, yani aşının üretime geçilmeden önceki son aşaması olan binlerce kişilik gönüllü insan çalışmalarına başlamış durumda. Bunlardan biri de Çin merkezli Sinovac Biotech firmasına ait olan ve halk arasında ölü virüs olarak bilinen inaktif virüs aşısı.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlı Dr. Fahrettin Koca'nın da Faz 3 denemelerine Türkiye'de de başlanacağı haberini verdiği aşının Faz 3 klinik araştırmalarına Türkiye Sağlık Enstitü Başkanlığı öncülüğünde Türkiye'deki ilk uygulama ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde üç sağlık çalışanı ile başlatılmıştı. Faz 3 klinik araştırmaların Türkiye ayağında ilk etapta 25 merkezde bu çalışmalar yürütülüyor.

Bu çalışmalar kapsamında Çukurova Bölgesin de de tarihi anlara tanıklık edildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova’nın aşının bu bölgede yapılmasına yönelik bizzat koordinatörlük ettiği çalışma kapsamında ilk aşı gönüllü olan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Özay Akyıldız’a yapıldı. ve sonrasında diğer gönüllü sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı.

Gönüllü sağlık çalışanlarına aşı yapılmasın da ilk uygulanan kişilerden biri olan Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Mehmet Çavuşoğlu’nun bu anlarına ise Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Gündüz, Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova ile diğer ilgili isimler tanıklık etti.

İlk aşının yapılmasının ardından açıklamada bulunan yardımcı çalışmacı Doç. Dr. Ferit Kuşçu, ilk olarak aşının Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de uygulanmaya başlandığını, daha sonrasın da ise 25 merkezde aşının gönüllü sağlık çalışanları ve diğer bireylerde sürdüğünün altını çizdi. Kendilerinin de bu merkezlerden biri olarak tüm Çukurova Bölgesi’nde ilk olarak sağlık çalışanları üzerinde aşı uygulamasına başladıklarını ifade eden Kuşçu, bir süre sonra sağlık çalışanları dışında olan bireylerinde kendilerine başvurarak aşıyı yaptırabileceklerini dile getirdi. Şuana kadar Türkiye genelinde 450 civarında sağlık çalışanlarının aşılandığına dikkati çeken Kuşçu bu aşılamalarda ciddi bir yan etkiye de rastlanmadığını belirtti.

Kendilerinin ilk etapta 60 sağlık çalışanını aşılamayı hedeflediklerini dile getiren Ferit Kuşçu, daha sonra ise aşılamanın diğer bireylerle de devam edeceğini aşının iki doz halinde 14 gün arayla uygulanacağını sözlerine ekledi.

Özel bir hastanede Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan ve bu bölgede ilk Koronavirüs aşını gönüllü olarak yaptıran Özay Akyıldız ise son derece önemli olan bu çalışmada yer almaktan ötürü mutlu olduğunu ve aşının bölgede uygulanmaya başlamasını uzun zamandır beklediğini belirtti. Akyıldız, tüm insanlığın bu hastalıktan yakın zamanda kurtulmasını da diledi.

Yine Aşı çalışmalarına gönüllü olarak katılan Genel Cerrahi Uzmanı Mehmet Çavuşoğlu ise bu çalışmada yer almanın çok önemli olduğuna değinerek, önümüzdeki yılarda pandeminin bir şekilde sonlanacağını ve insanlığın bu sıkıntılı süreci atlatacağına inandığını belirtti.