Bülten

...

Çocuklarda Cinsel İstismarı Önlemede Eğitimin Yeri Balcalı'da Tartışıldı

 
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Eğitim Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘Çocuklarda Cinsel İstismarı Önlemede Eğitimin Yeri ve Önemi’ başlıklı panel konun uzmanlarının katılımcılara yaptığı çeşitli sunumlarla gerçekleşitirildi.
Balcalı Hastanesi Hipokrat salonunda yapılan Panelin başkanlığını, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi aynı zamanda Adana Adli Tıp Kurumu Başkan’ı Prof. Dr. Necmi Çekin yaptı. 
Prof. Dr. Necmi Çekin’in açılış konuşmasında; çocuklarda cinsel istismar konusuyla ilgili çeşitli rakamlar verdi Çekin’in verdiği rakamlar oldukça ürkütücü ve düşündürücüydü. Çekin, Her türlü şiddetin altında toplumsal, ekonomik ve kültürel birçok faktörün yattığına dikkati çekerek, Çocuğa yönelik cinsel saldırının cinsel istismar kapsamında değerlendirilemeyeceğini, İstismar olgularının artması ya da ortaya çıkmamasında ailesel ve toplumsal nedenlerden birinin de cinsel tabuların ve eğitimsizliğin geldiğine vurgu yaptı. Çekin, ailesi tarafından uygun cinsel eğitim almamış çocukların daha sık istismar edildiğini ve bunu aileye daha az açıkladıklarını belirterek, bu durumun suçluluk hissi, utanma, ne olduğunu anlamama gibi nedenlere bağlı olduğuna işaret etti.
 
Panel de konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç.Dr. Gonca Gül Çelik ise   cinsel eğitimin erken çocukluktan bu yana tüm dünyada istismardan korunmada halen en önemli etken olduğunu söyledi. Gelişen bir beyin üzerinde istismar gibi travmatik bir olayın ne zaman bulgu vereceğinin ise belirsiz olduğuna değinen Çelik, İstismardan korunmak için aile içi iletişimin dürüst, kabullenici, şefkatli ve açık biçimde sürdürülmesi gerektiğini vurgu yaptı.
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. İsmail Sanberk ise; ‘Çocuk istismarında önleyici cinsel eğitimde ki amacın; çocukların kendileri için tehlikeli durumları ve cinsel tacizi tanıyabilecek durumda olmalarını, kendilerini nasıl koruyabilmeleri gerektiğini, nasıl karşı koyabileceklerini ve böyle bir durumla karşılaştıklarında yardım kaynaklarını bilmeleri gerektiğini ortaya koymak olduğunu belirtti. Sanberk, konuşmasının devamında uygun bir cinsel eğitimin dış dünyaya karşı korku ve güvensizlik oluşturmaması gerektiğini ifade ederek, verilecek önleyici eğitimi şu başlıklarla sıraladı: “Bedenini tanıma, hoş ve hoş olmayan duygular, iyi-kötü dokunuş, iyi-kötü sırlar, hayır diyebilme ve yardım kaynakları. Ayrıca bu yönde bir eğitim verilirken çocuğun yaşı ve bilişsel gelişim düzeyinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir”
 
Katılımın yoğun olduğu panel, konuya duyarlılığın arttırılması yönünde son derece yararlı olurken, panel sonunda konuşmacılara Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Eğitim Koordinatörlüğü görevini yürütmekte olan Başhekim yardımcısı Doç. Dr. Özlem Görüroğlu tarafından teşekkür belgesi verildi.